Přihlášení do zákaznické sekce

Přečtěte si

Zbrusu nová dispozice panelového bytu

Oslovila nás mladá, sportovně založená rodina s požadavkem celkové rekonstrukce bytu (nové rozvody elektro, štukování a malování stěn, nové podlahy apod.). Jednalo se o klasický panelový byt, v jehož původním řešení nevyhovovala zejména malá koupelna. Hlavním přáním zákazníka tedy bylo nalézt takové řešení, které by umožnilo vybudovat druhou koupelnu se sprchovým koutem, aby odlehčila provozu v bytě zejména po ránu. Prvotní představou rodiny bylo umístění této koupelny v zadní části bytu, namísto wc a chodby se skříněmi, ale tím by přišli o jediný úložný prostor v bytě. Podívejme se, jak vše nakonec dopadlo...

 

Obr. 1: Původní dispozice bytu

 

Původní dispozice bytu nebyla zcela ideální a toho si rodina byla vědoma. Ze zásadních organizačních změn sice měli zpočátku drobné obavy, ale svého rozhodnutí nakonec nelitují.

Novou koncepci bytu jsme rozdělili do tří základních zón:

 

 • zóna „společenská“ - obývací pokoj a kuchyň

 

 • zóna „rodičovská“ - ložnice a koupelna s vanou

 • zóna „studentská“ - dva dětské pokoje a koupelna se sprchovým koutem

 

Obr. 2: Koncepce bytu

 

Nejvíce společného času tráví rodina v kuchyni a v obývacím pokoji. Z toho důvodu jsme se rozhodli tyto místnosti situovat v bezprostřední návaznosti na sebe. Odpadla tak nutnost častého probíhání bytem skrze úzkou vstupní chodbu. Oba prostory nebyly na přání klientů zcela propojeny, aby je bylo možné v případě potřeby od sebe řádně oddělit.

Dětské pokoje byly přesunuty do přední části bytu ke stávající koupelně, kterou jsme upravili tak, aby do ní bylo možné umístit pohodlný sprchový kout. Díky tomu v chodbě vznikla praktická nika, která posloužila pro umístění vestavné šatní skříně, což původní dispozice zcela postrádala.

Klidová zóna rodičů se nyní nachází v zadní části bytu. Po ruce mají prostornou koupelnu s vysněnou rohovou vanou. Vana je vybavena sprchovou zástěnou, a tudíž i v této koupelně je možné se osprchovat. Součástí nové dispozice je v neposlední řadě i samostatná komora, která slouží nejenom k ukládání čistících a úklidových prostředků, ale rodina ji využívá především jako prádelnu.

 

Obr. 3: Nové řešení
 


napsal: Veronika Kubelková 19.1.2016


Přejdi na článek

Nebojte se oslovit bytového architekta

Lidé často vnímají práci architekta jako nadstandardní službu, která je určena převážně bohatým. Proto je tato položka často opomíjena. Náklady na rekonstrukci či zařízení interiéru ovšem nebývají malé a rada architekta vám může ve výsledku mnoho ušetřit. Základním krokem úpěšné rekonstrukce je kvalitní příprava.

 

Architekt je odborník.

 

Když onemocníte, půjdete k lékaři. Opravu a údržbu vašeho vozu zajistí automechanik a váš účes svěříte do rukou dobrému kadeřníkovi. Proč tedy nevyužít radu odborníka při zařizování vašeho bydlení? Častá odpověď na tuto otázku bývá: „To přeci zvládnu sám, tak proč za to platit?“. Je však třeba si uvědomit, že ikdyž dokážu vzít do ruky nůžky, neznamená to, že umím vytvořit atraktivní účes. 

 

K vytvoření domova, ve kterém se budete cítit dobře, a který bude maximálně funkční, potřebujete dostatek zkušeností. Architekt je během svého studia veden k pečlivému prostudování daného prostoru a jeho důkladné analýze. Efektivně pracuje s prostorem a ve svých návrzích klade důraz na skloubení funkčnosti s estetikou. Interiéry navrhuje s ohledem na základní principy ergonomie, přehlednou organizaci funkčních zón a psychologické působení barev. Má přehled o módních trendech a moderních technologiích, o kterých nemusíme mít ani tušení.

 

Správný architekt je navíc nezávislý a pracuje v zájmu klienta. Nevnucuje vám tedy produkty společností, se kterými má smlouvu, ale snaží se najít vždy to nejvhodnější řešení právě pro vás.

 

V čem vám může architekt pomoci?

 

 • Dispoziční řešení: celková, ale i částečná změna dispozice bytu, vhodné rozmístění nábytku a zařizovacích předmětů v interiéru.

 • Návrhy interiérů: jednotlivých místností ale i celého bytu.

 • Vizualizace: dopředu budete mít jasnou představu o budoucí podobě interiéru.

 • Barevné a materiálové řešení: barvy jsou důležité pro vytvoření harmonického prostředí. Ovlivňují lidskou psychiku a mají vliv na vnímání daného prostoru.

 • Návrhy typového i atypického nábytku: pro dokonalé sladění Vašeho interiéru.

 

Nepodceňujte kvalitní přípravu.

 

Cena za architektonické služby se může zdát na první pohled vysoká. Ovšem z hlediska celkové částky, která padne na rekonstrukci a zařízení vašeho nového bydlení, se jedná o pouhý zlomek. Nešetřete na nesprávných místech. Nedostatečná příprava a následné úpravy celou rekonstrukci značně prodraží.

 

Rodinný životní styl se v průběhu let značně změnil a několik desítek let staré byty nevyhovují současným nárokům na moderní bydlení. Proto jsou rekonstrukce bytů v dnešní době stále žádanější. Vhodnou dispoziční úpravou zvýšíte nejenom standard svého bydlení, ale příznivě tím ovlivníte i cenu nemovitosti. Většina z nás vynaloží spoustu sil při zařizování své vysněné dovolené. Kvalitní příprava nového bydlení však bohužel bývá stále podceňována. Nebojte se proto oslovit architekta. Vždyť právě domov je místem, kam byste se měli vždy rádi vracet.

 

 

 


napsal: Veronika Kubelková 9.11.2015


Přejdi na článek

Nové webové stránky

Právě jsme spustili nové webové stránky. Nové stránky vám přínášejí hned několik výhod.

 • nový kalkulátor rekonstrukce bytového jádra
 • členské sekce, kde můžete spravovat své kalkulace, ale zároveň s vámi může Panelreko komunikovat ohledně vaší zakázky.
 • prezentace se dočkala velkého redesignu

 

Doufáme, že se vám nová prezentace bude líbit.

 

 


napsal: Jiří Vrzal 27.5.2014


Přejdi na článek

2014 © PANELREKO s.r.o. - Všechna práva vyhrazena