Přihlášení do zákaznické sekce

Blog

Světelné zdroje

V minulém článku jsme se věnovali problematice osvětlení koupelen. Víme, že tento prostor je rozdělen do několika zón a o tom, zda se dá svítidlo v dané zóně použít, rozhoduje stupeň krytí IP. Ten udává stupeň ochrany proti vniknutí pevných těles a vody. Pro správné osvětlení prostoru je však neméně důležitá i vhodná volba světelného zdroje. V dnešním článku vám proto přinášíme přehled typů světelných zdrojů a jejich nejdůležitější parametry.

 

Typy světelných zdrojů

 

Klasické žárovky

V roce 2012 Evropská unie ukončila jejich výrobu a postupem času nebudou tyto žárovky na trhu vůbec dostupné. Klasické žárovky jsou nejlevnější ze všech druhů světelných zdrojů. Okamžitě se rozsvítí na plný výkon, svítí teplou bílou barvou a životnost mají přibližně 1 000 hodin. Ovšem v porovnání s ostatními světelnými zdroji mají klasické žárovky velmi vysokou spotřebu energie. Světlo je pouze 5% výsledkem dodané energie, protože zbývající část přijaté energie je přeměněna na teplo.

 

Halogenové žárovky

V porovnání s klasickými žárovkami tento typ žárovek uspoří přibližně 30% elektrické energie. Okamžitě se rozsvítí na plný výkon, svítí teplou bílou barvou a jejich životnost je přibližně 2 000 hodin. Pořizovací cena je vyšší než-li u klasických žárovek. Oproti úsporným zdrojům je však jejich účinnost nižší, a je tedy nutné stále počítat s vyššími náklady na spotřebu energie. Proto se tento typ žárovek doporučuje používat v místech, kde se nesvítí příliš dlouhou dobu (koupelna, wc, ložnice apod.).

 

Kompaktní zářivky (úsporné žárovky)

Jsou vhodné do prostor, ve kterých se svítí delší dobu, protože v porovnání s klasickými žárovkami uspoří až 80% energie. Mají dlouhou životnost – 10 000 hodin. Prodávají se v různých tvarech a velikostech a je možné vybírat z různých barev světla (studená bílá, neutrální bílá a teplá bílá). Jejich nevýhodou je složitější likvidace, protože obsahují malé části rtuti, a proto se musí odevzdávat do sběrných míst. Úsporné žárovky mívají pomalejší náběh na plný výkon, a z toho důvodu jsou méně vhodné pro použití do koupelen a na wc.

 

LED žárovky

Pomohou uspořit až 85% energie oproti klasickým žárovkám a ze všech popisovaných zdrojů vydrží svítit nejdéle – 25 000 hodin. Okamžitě se rozsvítí na plný výkon a je možné vybírat z většího množství tvarů a velikostí než-li u kompaktních zářivek. Stejně jako kompaktní zářivky mohou svítit v různých barvách (studená bílá, neutrální bílá, teplá bílá). Jejich uplatnění je v podstatě neomezené. Používají se pro dlouhodobě i krátkodobě osvětlené prostory a jsou velmi oblíbené jako dekorační osvětlení (LED pásky). Jejich nevýhodou je horší barevné podání a vysoká pořizovací cena.

 

Parametry, které by vás měli zajímat

 

Světelný tok je množství světla, které světelný zdroj vyzáří do prostoru. Udává se v lumenech (lm) a platí, že čím vyšší je hodnota lumenů, tím se zvyšuje intenzita světla. Tento údaj se vyplatí sledovat při nahrazování klasické žárovky jiným zdrojem světla. Porovnání výkonu ve wattech totiž není korektní, protože klasická žárovka přemění většinu energie na teplo (nikoliv na světlo) a hodnota wattů nevypovídá nic o konkrétním množství světla, které světelný zdroj poskytne. Klasická žárovka dává 10 lumenů z 1 wattu.

 

Teplota chromatičnosti se udává v Kelvinech a vyjadřuje, jakou barvu daný zdroj vyzařuje. U zářivek a zdrojů LED můžeme vybírat různou teplotu chromatičnosti. Čím vyšší je hodnota Kelvinů, tím více je světlo zbarveno do modra (chladný tón). Lidské oko je po generace zvyklé na teplou bílou barvu (klasických žárovek), která odpovídá hodnotě okolo 3 000 K. Chladnější tóny, okolo 5000 K, jsou však pocitově neutrální a jsou vhodnější k osvětlení míst, kde plánujeme pracovat a potřebujeme se plně soustředit. Vyšší teplota chromatičnosti simuluje světlo za bílého dne a podporuje aktivitu.

 

Obrázek: Zdroj - Oled-shop.cz [online]. [cit. 2016-03-17]. Dostupné z: http://www.oledshop.cz/show-free.htm?fid=20

 

Index podání barev (ozn. Ra) nám říká, jak věrně nám bude světelný zdroj reprodukovat barvy osvětleného objektu v porovnání s přirozeným denním světlem. Pohybuje se v hodnotách 0 - 100, přičemž Ra = 100 představuje ideál pro zobrazení barev. Čím nižší hodnota Ra je, tím hůře se nám pod tímto světlem budou barvy rozeznávat. Ideální hodnotu Ra nabízí žárovky, zatímco zářivky a LED zdroje mají tuto hodnotu nižší. V interiérech by index podání barev neměl klesnout pod Ra = 80.

 

Nabídka světelných zdrojů je na našem trhu široká, avšak nepříliš přehledná. Při koupi světelného zdroje proto dále dbejte na správný výběr patice. V dnešní době, zejména u halogenových žárovek, existují různé typy patic. Nezapomeňte zkontrolovat ani velikost světelného zdroje, abyste měli jistotu, že se vámi zvolený zdroj do svítidla vejde.


napsal: Veronika Kubelková 17.3.2016


Přejdi na článek

Vybíráme svítidla do koupelny

V koupelně trávíme mnoho času. Koupelna je místem hygieny, relaxace a odpočinku. Směřují sem naše první kroky po ránu, ale zároveň je tento prostor i posledním místem, který navštěvujeme večer před spaním. Správný výběr osvětlení a jeho umístění hrají důležitou roli pro vytvoření bezpečného místa s příjemnou atmosférou. Výběr vhodných svítidel do koupelny má proto svá specifika.

 

Bezpečnost na prvním místě.

Koupelny v panelových bytech bývají malé bezokenní prostory, kterým je nutné dodat dostatek světla. Jedná se o prostředí se zvýšenou vlhkostí vzduchu, ve kterém dochází k přímému styku s vodou. Pamatujte na to, že pro osvětlení v koupelně jsou kladeny zvláštní požadavky a při nedodržení technických norem může snadno dojít k úrazu. 

Z důvodu bezpečnosti se proto mohou do jednotlivých zón koupelen instalovat svítidla vhodných parametrů (ochrana proti vniknutí vody, izolace..). Jak ale porozumět značení svítidel a koupelnovým zónám?

 

Stupeň krytí IP

Krytí“ je opatření, které poskytuje ochranu elektrického předmětu před vniknutím cizích předmětů, vody, prachu apod..Označuje se kódem IP, ke kterému se přidávají dvě doplňková čísla. První číslice označuje stupeň ochrany před dotykem nebezpečných částí a před vniknutím pevných těles. Druhá číslice udává stupeň ochrany proti vniknutí vody. Obecně platí, že čím vyšší je číslice, tím lepší ochranu svítidlo zajišťuje a je pro použití v koupelně bezpečnější.

 

Př. Koupelnové svítidlo má označení IP44.

První čislice udává, že svítidlo je chráněno před vniknutím pevných těles větších než 1 mm.

Druhá číslice udává, že svítidlo je chráněno před stříkající vodou dopadající v libovolném směru.

 

(Specifikaci stupně krytí udává ČSN EN 60 529 Stupně ochrany krytem.)

 

Koupelnové zóny

Prostor koupelny lze rozdělit do několika zón. Každá zóna jasně určuje, jaký typ svítidla z hlediska stupně krytí lze v daném místě použít. 

 

 

Zóna 0 – Vnitřní prostor vany nebo sprchového koutu. Do těchto míst se instalace světel nedoporučuje. Výjimku tvoří svítidla určená do masážních van a sprchových koutů – IP67, 12 V napájení.

 

Zóna 1 – Nejbližší okolí vany či sprchového koutu do výšky 225 cm. Zde se instalace svítidel také nedoporučuje. Do těchto míst patří jen svítidla s vysokou ochranou proti proudu vody – IP65 (min. IP64).

 

Zóna 2 – Prostor u umyvadla, kolem sprchy nebo vany do vzdálenosti 60 cm a do výšky 225 cm. Do této zóny dále patří prostor ve výšce nad 225 cm nad okrajem vany. Nejnižší předepsaná hodnota stupně ochrany je IP44.

 

Zóna 3 - Prostor do vzdálenosti 240 cm od zóny 2 a do výšky 225 cm nad podlahou. Do této zóny je možné umístit svítidla s nejnižším stupněm krytí IP21.

 

Zóna 4 - Prostor mimo ochranné zóny.

 

Jak osvětlení správně rozmístit?

Většina koupelen v bytech postrádá přirozené denní osvětlení. Proto je třeba pečlivého výběru pro zajištění dostatečného množství světla. Základem každé koupelny by mělo být centrální osvětlení, které je doprovázeno dalšími doplňkovými svítidly. Centrální světlo nemusí představovat jen jedno přisazené stropní svítidlo na středu místnosti, ale může být tvořeno např. vhodně rozmístěnými bodovými světly. Mezi doplňková svítidla patří osvětlení zrcadla nebo tlumené světlo, které navodí příjemnou relaxační atmosféru (osvětlení nábytku, sprchy, nik, podsvícení stropu apod.). Světlo v okolí zrcadla je důležitou součástí každé koupelny. Ideální umístění svítidel je po obou stranách zrcadla nebo nad zrcadlem a tato svítidla by měla zajišťovat rovnoměrné osvětlení. Nevhodné jsou proto bodová svítidla s čirým sklem, jejichž světlo se odráží v zrcadle a může vás nepříjemně oslňovat.

 

Barva světla.

Obecně se do koupelen doporučuje spíše chladnější bílý tón (5 000 – 6 000 K), který je pocitově neutrální a zvyšuje bdělost. Vnímání světla je však indiviuální záležitostí a ne každému může chladný tón vyhovovat. Proto barvu světla do koupelny volte podle toho, jaká barevná teplota vyhovuje právě vám.

 

Obr.: Upshine [online]. [cit. 2016-03-03]. Dostupné z: http://www.upshine.com/blog/how-to-choose-right-color-temperature-for-your-led-lights

 


napsal: Veronika Kubelková 3.3.2016


Přejdi na článek

Zbrusu nová dispozice panelového bytu

Oslovila nás mladá, sportovně založená rodina s požadavkem celkové rekonstrukce bytu (nové rozvody elektro, štukování a malování stěn, nové podlahy apod.). Jednalo se o klasický panelový byt, v jehož původním řešení nevyhovovala zejména malá koupelna. Hlavním přáním zákazníka tedy bylo nalézt takové řešení, které by umožnilo vybudovat druhou koupelnu se sprchovým koutem, aby odlehčila provozu v bytě zejména po ránu. Prvotní představou rodiny bylo umístění této koupelny v zadní části bytu, namísto wc a chodby se skříněmi, ale tím by přišli o jediný úložný prostor v bytě. Podívejme se, jak vše nakonec dopadlo...

 

Obr. 1: Původní dispozice bytu

 

Původní dispozice bytu nebyla zcela ideální a toho si rodina byla vědoma. Ze zásadních organizačních změn sice měli zpočátku drobné obavy, ale svého rozhodnutí nakonec nelitují.

Novou koncepci bytu jsme rozdělili do tří základních zón:

 

  • zóna „společenská“ - obývací pokoj a kuchyň

 

  • zóna „rodičovská“ - ložnice a koupelna s vanou

  • zóna „studentská“ - dva dětské pokoje a koupelna se sprchovým koutem

 

Obr. 2: Koncepce bytu

 

Nejvíce společného času tráví rodina v kuchyni a v obývacím pokoji. Z toho důvodu jsme se rozhodli tyto místnosti situovat v bezprostřední návaznosti na sebe. Odpadla tak nutnost častého probíhání bytem skrze úzkou vstupní chodbu. Oba prostory nebyly na přání klientů zcela propojeny, aby je bylo možné v případě potřeby od sebe řádně oddělit.

Dětské pokoje byly přesunuty do přední části bytu ke stávající koupelně, kterou jsme upravili tak, aby do ní bylo možné umístit pohodlný sprchový kout. Díky tomu v chodbě vznikla praktická nika, která posloužila pro umístění vestavné šatní skříně, což původní dispozice zcela postrádala.

Klidová zóna rodičů se nyní nachází v zadní části bytu. Po ruce mají prostornou koupelnu s vysněnou rohovou vanou. Vana je vybavena sprchovou zástěnou, a tudíž i v této koupelně je možné se osprchovat. Součástí nové dispozice je v neposlední řadě i samostatná komora, která slouží nejenom k ukládání čistících a úklidových prostředků, ale rodina ji využívá především jako prádelnu.

 

Obr. 3: Nové řešení
 


napsal: Veronika Kubelková 19.1.2016


Přejdi na článek

2014 © PANELREKO s.r.o. - Všechna práva vyhrazena Panelreko Facebook